S baroknom moreškom na otvaranju kao zaštitnim znakom te s crossover programom za kraj, koji uz ideju baroka provlači i suvremene trendove i načine muziciranja, kao i ansamble koji su više pop nego klasični, ravnateljica najavljuje kulturni događaj u prilagođenoj verziji, u skladu s epidemiološkim okolnostima.
– Barokna glazba je naša ideja vodilja i u ovih devet godina imali smo gostujuće umjetnike iz gotovo svih zemalja Europe. Bilo je raznolikih programa, sakralne i svjetovne glazbe, baroknog plesa, pasija i oratorija, misa i kantata, u izvedbi svjetski poznatih imena. Nažalost, ovogodišnji festival nismo mogli ostvariti uz strane umjetnike jer je, po preporuci Ministarstva kulture, sve usmjereno na domaće snage, kao podrška i pomoć ovom našem glazbenom izvodilačkom sektoru koji je pandemijom i mjerama možda i ponajviše ugrožen. Mnogi naši kolege uopće ne rade i puno je toga otkazano ili prebačeno online, što za nas kao festival koji promovira ambijentalnost, baštinu, sakralne objekte, čarobne prostore i ljepote grada Korčule, nije opcija.
BEZ STRANIH UMJETNIKA
Festival ćemo održati većinom na otvorenim prostorima grada Korčule i u nekim od ostalih mjesta gdje redovito gostuje, u Orebiću, Veloj Luci, Stonu, Pupnatu, Žrnovu, Smokvici, Blatu, Lumbardi, Trpnju i Vignju, s limitiranim brojem publike i uz potrebnu distancu. Moji kolege glazbenici jedva čekaju ponovno nastupati i odsvirati nekoliko različitih programa jer pitanje je kakva nas jesen čeka! Za sada, uz glazbu koja nas sve nadahnjuje, rad i probe kroz koje se ostvarujemo i zasluženi pljesak svakog pojedinca u publici, dat ćemo sebi priliku da rujan bude naš barokni mjesec i da načas zaboravimo ovu okrutnu realnost – kaže violinistica, koja je vrlo ponosna što se Korčulanski barokni festival od početka svrstao uz bok velikim nacionalnim festivalima, prvenstveno zahvaljujući vrhunskom programu i umjetnicima.